Okresní rada AŠSK Chomutov

Okresní rada AŠSK Chomutov

37 školních sportovních klubů se 823 členy

Nejbližší soutěže

Okrsková, okresní či krajská kola

Další soutěže

Pořádané centrálou AŠSK ČR

Časopis DO TOHO!
č. 5/2019

Číslo 5/2019 - PDF | eBook
Všechna čísla (33)

Asociace školních sportovních klubů bude bavit děti sportem i o prázdninách

24. 6. 2020
Foto: Asociace školních sportovních klubů bude bavit děti sportem i o prázdninách

Asociace školních sportovních klubů České republiky spustila v červnu 2020 zcela nový prázdninový program, zaměřený na podporu naučně-populárního vzdělávání žáků v období letních prázdnin. Projekt s názvem Vzdělávací dny AŠSK vzniká ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy za účelem zmírnění dopadů na vzdělávání dětí v souvislosti s uzavřením škol z důvodu pandemie koronaviru COVID-19.

V průběhu letošního srpna bude 210 škol a školských zařízení v celé České republice realizovat vzdělávací akce, které nabídnou dětem a rodičům smysluplnou a zábavnou alternativu trávení volného času o prázdninách. Projekt má podpořit úspěšný nástup žáků do nového školního roku a usnadnit zahájení výuky v září 2020. Ke spolupráci v projektu byly vyzvány školy, zapojené do programu Sportuj ve škole, dále školy, zapojené do projektu Centra sportu a také spolupracující střediska volného času.

Prezidentka AŠSK, Mgr. Svatava Ságnerová, vidí v novém programu nový vzdělávací potenciál i pro další roky: "Vnímáme aktuální potřebu využití volného času o prázdninách k různým, třeba i netradičním formám vzdělávání žáků a velmi nás těší, že máme možnost aktivně tuto snahu podpořit. Pokud bude první ročník Vzdělávacích dnů AŠSK vyhodnocen jako úspěšný, bude mým cílem prosadit pokračování tohoto projektu i v následujících letech pro další zájemce ze školního prostředí."

Pilíři projektu jsou vzdělání i pohyb 

Program vzdělávacích dní AŠSK bude rozdělen do dvou částí: bude jej tvořit vzdělávací část a část, věnovaná volnočasovým aktivitám. Na rozdíl od klasické výuky se děti mohou těšit na naučně-populární či badatelský způsob vzdělávání v různém prostředí dle možností školy a daných pravidel. V rámci programu mohou žáci navštívit například vzdělávací zařízení s odborným výkladem (technická muzea, botanické zahrady či arboreta, zoologické zahrady, technoparky apod.) nebo externí sportoviště a sportovní centra. Asociace školních sportovních klubů ČR klade jako organizátor projektu velký důraz na pohybovou složku, která bude povinně obsažena v programu, věnovaném volnočasovým aktivitám.

Školní rok 2019/2020 byl na základě uzavření škol nestandardní nejen vzhledem k průběhu výuky, ale také ve vztahu ke konání školních sportovních soutěží. Místo plánovaných třiceti sedmi republikových finále soutěží proběhla z důvodu uzavření škol pouze třetina těchto akcí. Stejný osud bohužel potkal od poloviny měsíce března i cvičení dětí v rámci projektu Sportuj ve škole. I z těchto důvodů se program Vzdělávací dny AŠSK snaží zábavnou formou v době prázdnin o určitou kompenzaci výuky a vzdělávání, o které byli žáci i pedagogové v době pandemie ochuzeni.